Hogyan indult a dúlaságom, hogyan is keveredtem erre az útra?

Annyi minden érdekelt és annyi minden szerettem volna lenni, hogy mindenbe beleugrottam egy kicsit. Rengeteg minden szerettem volna lenni, aztán az iskola végére elektroműszerész vonalon zártam az ide-oda csapongást. Egy rövid ideig dolgoztam is a szakmában. De mivel örök szerelem volt nekem a kereskedelem és a vendéglátás, és már a középiskola alatt egy nyugdíj előtt …

Hogyan indult a dúlaságom, hogyan is keveredtem erre az útra? Read More »

Tudomány a pocakban – a (nem)véresen komoly valóság, első rész :D

1. A hormonális hullámvasút: miért bőgsz a mosópor reklámon?Hormonok! Igen, ezek a kis biokémiai diktátorok, akik mostantól minden döntést meghoznak helyetted. Az ösztrogén és a progeszteron miatt vagy egyszerre boldog, dühös és sírós – néha mindhárom egy szuszra. Ez teljesen normális! Bár lehet, hogy drága párod kicsit összezavarodik, mikor épp egy macskás videón zokogsz. (Igen, …

Tudomány a pocakban – a (nem)véresen komoly valóság, első rész 😀 Read More »

Kerdések első babájukat váró anyukáktól – és a válaszaim :D

Kezdjük néhány kérdéssel az évet… Ezeket elsősorban első babájukat váró anyukáktól hallom, és őszintén szólva imádom őket. A zsigeri válaszaimmal együtt hoztam most hármat. (Ha legyen még folytatás, dobjatok kommentet. ) „Honnan fogom tudni, hogy itt az idő?” (Spoiler: nem fogod összekeverni azzal, hogy fáj a lábad. ) „Tényleg ennyi cucc kell a kórházi táskámba?” …

Kerdések első babájukat váró anyukáktól – és a válaszaim 😀 Read More »

Mikor hívjunk mentőt?

A legutóbbi, „mikor induljak kórházba” poszt folytatásaként hozom most azokat a vajúdás körüli helyzeteket, amikor nem saját autóval, nem ráérősen, hanem mielőbb, mentőket hívva (104-es közvetlen szám, vagy 112-es segélyhívó) kell kórházba indulni.  Az egyik, a már előző alkalommal is részben említett, „borsópüré” (színe, sűrűsége a borsópüréhez hasonló) mekóniumos magzatvíz tapasztalása. Hirtelen nagy mennyiségű vérzés. …

Mikor hívjunk mentőt? Read More »

„Mikor induljak a kórházba?”

Nos, ez több tényezőtől függ. Ugyanúgy, mint minden más a várandósság körül. – csak hogy ez se lehessen A vagy B. A múltkori Instagramos sztorimatricámra érkezett egyik válasz kapcsán gondoltam írok erről picit dúla szemmel.  A kórházak általános (a helyi protokollokról mindig tájékozódj) ajánlása az, hogy stabil, 5 perces összehúzódások esetén már érdemes elindulni, illetve …

„Mikor induljak a kórházba?” Read More »

Számomra kiemelkedően fontos dokumentumok

Mint azt néhányan már tudjátok, számomra kiemelkedően fontosak a kompetencia-, és egyéb dúlai határok egyenesen történő kommunikációja, és azok betartása.Ezért gondoltam arra, hogy minden számomra fontos dokumentumot egy helyen elérhetővé teszek a weboldalamon keresztül.Az alábbi linken megtaláljátok, és bármikor, bárki számára hozzáférhető.Amennyiben valamikor bővül ezen dokumentumok sora, az oldalt is frissíteni fogom. Köszönöm, ha segítetek …

Számomra kiemelkedően fontos dokumentumok Read More »

Dúla támogatásával szülni. Mi ez az új „divat”?

Aki hallott a dúlai kísérettel történő szülésről, valószínűleg hallotta ezt, vagy egy hasonló megjegyzést is. Nos, menjünk kicsit vissza az időben.  Az 1900-as évek első felében vált általánossá, hogy a szülés folyamata bekerült a kórházi falak közé.Előtte néhol születésházakban, de többnyire otthon szültek a nők a család általában már szült nő tagjai, valamint bába kíséretében.Ezek …

Dúla támogatásával szülni. Mi ez az új „divat”? Read More »

Ki a dúla? Ugyanaz, mint a bába és a szülésznő?

A dúla olyan képzett szülés körüli segítő, aki tisztában van az élettani szülés folyamatával, kiegészítő, támogató szerepet tölt be. Az esetek nagy többségében nem rendelkezik egészségügyi végzettséggel, ezáltal nem része az egészségügyi személyzetnek sem. Nem vizsgál, nem dönt, nem diagnosztizál, hanem fizikailag, érzelmileg, és információkkal támogatja az anyát és a családot, hogy mindannyian nyugalomban és …

Ki a dúla? Ugyanaz, mint a bába és a szülésznő? Read More »

Túl sok helyről, túl sok információ, a kérdések mégsem jönnek…

„Miért nem jöttek előbb ezek a kérdések? Miért csak most jutottak eszembe? Mennyi idegeskedéstől megkímélhettem volna magam…” Amikor nagyjából másfél évvel ezelőtt megkérdeztem egy kismamától, hogy vannak-e kérdései, automatikusan azt válaszolta, hogy nincsenek. „Úgyis lesz valahogy.” Aztán ahogy haladt előre a várandóssága, mégiscsak akadt 1-2. Az utolsó hónapra, amikor már általában az anyukák leginkább befelé, magukra …

Túl sok helyről, túl sok információ, a kérdések mégsem jönnek… Read More »

Kísérni az úton felkészítő nélkül.

Kaptam egy kérdést és mivel több szempontból is van aktualitása a dolognak így úgy gondoltam írok erről. – Hogy-hogy nálad van olyan, hogy vállalsz szüléskísérést úgy, hogy nincs „kötelező” felkészítő előtte? Nos, ennek több oka is van. Egyrészt hiszem azt, hogy a dúlai támogatás a felkészülés nélkül is működik. Ott lenni, jelen lenni, segíteni, támaszt …

Kísérni az úton felkészítő nélkül. Read More »

Ciklustudatos életmód konzultáció, azaz a „kibővített bioszóra”.

Egyszer pörgök, meg akarom váltani a világot, aztán meg… Ahhh… Blö. … avagy a ciklusosan megkattanás női művészete. Muszáj ezt, vagy lehet másképp is? Elegem volt abból, hogy nem értettem miért megy egyszer valami, aztán meg nem. Önazonosan a ciklusom minden napján.Nagyjából ez a gondolat vitt el arra, hogy a menstruációs eszközök után a ciklustudatos …

Ciklustudatos életmód konzultáció, azaz a „kibővített bioszóra”. Read More »